İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD’de Evde Korona Testi Yapılacak

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) özel bir laboratuvar firmasına ait ve hastaların evde Korona testi için gerekli numuneyi kendilerinin almasını sağlayacak test kitini onayladı. Bu FDA’in Corona virüsünü tespit için onay verdiği ilk evde yapılan test.

LabCorp adlı laboratuvar firması ellerinde ilk etapta 60.000 test kiti bulunduğunu, bu kitlerin önümüzdeki haftalardan itibaren Amerikalılar’ın kullanımına sunulacağını açıkladı. Bu konuda, öncelik sağlık çalışanlarına verilecek.

Evde Corona testi kitinin satış fiyatı $119 olarak açıklandı. Testin internet üzerinden sipariş edilebilmesi için bir anket doldurulması gerekiyor. Kitin, burada verilen cevaplara göre, test yapması uygun görülen kişilere gönderileceği açıklandı.

Dünyada en fazla Corona virüsü vakasının bulunduğu Amerika’da hala yeterli sayıda test yapılamıyor. Testleri yavaşlatan etkenler arasında personel sayısındaki yetersizlik ve testlerle ilgili numuneleri alan görevlilerin güvenliğini sağlayacak koruyucu ekipman sıkıntısı gibi sorunlar yer alıyor.

Evde test numunesi alınması, virüsün sağlık çalışanlarına bulaşma riskini de azaltıyor. Ancak hastaların numuneyi düzgün bir şekilde alıp alamayacağı ya da laboratuvara güvenli bir şekilde ulaştırıp ulaştıramayacağı gibi belirsizlikler de barındırıyor.

ABD genelinde birçok eyalette yapılan test sayısını arttırması beklenen evde test kitlerinin öncelikle sağlık çalışanları ve doktordan test yapılması konusunda onay almış kişilere gönderilmesi bekleniyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Son Dakika:
%d blogcu bunu beğendi: