ABDde_Vaka_Ve_Ölüm_Sayısındaki_Artış_Korkutuyor

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının en etkili olduğu ülke haline gelen ABD‘de, geride kalan bir haftada vaka sayısı iki kattan fazla artarak 400 bine, ölü sayısı ise üç kattan fazla artarak 13 bine yaklaştı.

ABD’de Kovid-19 salgınındaki bilanço özellikle son 1 haftada ciddi şekilde ağırlaşırken, hem ülke ekonomisi hem de sağlık sistemi çetin bir sınav veriyor.

ABD’de 31 Mart’ta 187 bin 945 olan vaka sayısı 7 Nisan’da 400 bine yaklaşırken, söz konusu tarih aralığında ölü sayıları da 3 bin 889’dan yaklaşık 13 bine ulaştı.

Gerek Başkan Donald Trump gerekse Beyaz Saray’daki uzmanlar, gelecek 2 haftanın ABD için daha da kötü olacağını, ülkede vaka ve ölü sayılarında büyük bir artış kaydedileceğini belirtiyor.

Beyaz Saray uzmanları, alınan tüm önlemlere uyulsa bile ABD’de 100 ila 240 bin kişinin ölebileceği şeklindeki projeksiyona dikkat çekiyor.

VİRÜSÜN ABD’DEKİ MERKEZ ÜSSÜ “NEW YORK”

Salgının ülkedeki merkez üssü ABD’nin en büyük metropolü New York kentini de içinde barındıran New York eyaleti oldu.

New York eyaletinde, Kovid-19 nedeniyle yaklaşık 5 bin 500 kişi yaşamını yitirirken, vaka sayısı ise 140 bini geçti.

Salgının bir diğer sıcak noktası New York’un komşusu New Jersey’de de şu ana kadar 44 binden fazla vaka tespit edilirken, yaşamını yitirenlerin sayısı da 1200’ü geçti.

MİCHİGAN, CALİFORNİA, LOUİSİANA VE MASSACHUSETTS DE ALARM VERİYOR

ABD’deki vakalarda New York ve New Jersey öne çıksa da diğer bazı eyaletlerde de virüs büyük bir hızla yayılıyor.

New York ve New Jersey’in ardından ülkedeki salgında 3. sırada olan Michigan’da yaklaşık 18 bin 970 vaka tespit edilirken, 845 kişi de virüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Michigan’ı, Los Angeles ve San Francisco gibi metropolleri de içine alan ve ülkenin en büyük eyaletlerinden olan California, 16 bin 366 vaka ve 386 ölümle takip ediyor.

Listede 5. sırada 16 bin 284 vaka ve 582 ölüm ile Louisiana, 15 bin 202 vaka ve 356 ölümle Massachusetts izliyor.

TRUMP’IN “SALGINLA MÜCADELESİ” TARTIŞILIYOR

Ülkede vaka ve ölü sayısı artarken, Trump yönetimi de yeterli önlem almamak ve test kitlerinin martın ortasına kadar pahalı ve yetersiz olması nedeniyle eleştiriliyor.

Trump’ın 18 Mart’ta onayladığı bir yasayla testler ücretsiz hale getirilse de bu defa New York başta olmak üzere birçok eyalette, tıbbi ekipman eksikliği baş gösterdi.

Eyalet valileri, federal hükümetten yeterli destek alamadıklarından yakınırken, Trump da eyaletlerin kendi hazırlıklarını yapmadıklarını belirtiyor.

Tıbbi maske ve suni solunum cihazları başta olmak üzere sağlık çalışanlarının, Kovid-19’la mücadelede ihtiyaç duyduğu kaynakların yetersizliği ABD’de son dönemde gündeme gelen önemli konulardan birini teşkil ediyor.

Trump’ın ulusal çapta sokağa çıkma yasağı ilan etmemesi, New York gibi sıcak noktalara hala hava ve kara yoluyla yapılan seyahatlere ciddi bir kısıtlama getirmemesi gibi noktalarda da eleştirilerin hedefi oluyor.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.