İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Akdeniz’de Üst Üste Depremler

Muğla’nın Datça ilçesi açıklarında Richter ölçeğine göre 4.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İl belirlemelere göre Datça’nın kıyıya yakın kırsal mahallerinde hissedilen depremde can ve mal kaybı yaşanmadı. Akdeniz‘de ikinci deprem ise saat 09.38’te yine Datça açıklarında yaşandı. 3.5 büyüklüğündeki deprem, 6.98 kilometre derinlikte meydana geldi.

Afet ve Adil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi verilerine göre saat 08.54’te Datça’nın Akdeniz’e bakan açıklarında aletsel büyüklüğü 4.6 olan deprem meydana geldi. Deprem Datça’nın kıyıya yakın olan Yazıköy, Yakaköy, Sındı, Cumali ve Mesudiye Mahalleri’nden hissedildi. 7.4 kilometre derinlikte meydana gelen deprem kısa süreli paniğe neden oldu. İlk belirlemelere göre depremde can ve mal kaybı yaşanmadı.

Akdeniz’de ikinci deprem ise saat 09.38’te yine Datça açıklarında yaşandı. 3.5 büyüklüğündeki deprem, 6.98 kilometre derinlikte meydana geldi.

Sadece Akdeniz değil Ege‘de beşik gibi sallanmaya başladı.

Yunanistan’a ait Girit adasının 55 km güneyinde dün saat 15.51’deki 6.3 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede son 18 saat içinde 60’a yakın deprem meydana geldiği görüldü. Depremlerin güneyden kuzeye doğru hareket ettiği ve Akdeniz’den Ege’ye kaydığı görülürken Midilli Adası ile İzmir açıklarında 2.4-3.5 arasında onlarca deprem yaşandı. Depremlerin bazıları Muğla, Aydın, İzmir sahil kentlerinden hissedildi.

Depremlerin ardından denizde meydana gelen gelgitlerinden gece boyunca devam ettiği, denizin renginin maviden çamur rengine dönüştüğü açıklandı.

Mini Tsunami Oluştu

Dün teknelerin karaya vurduğu gelgit ve Yunan medyasının mini tsunami diye adlandırdığı olayla ilgili olarak Ulusal Gözlemevi Jeodinamik Enstitüsü sorumlusu Nikos Kalligeris şunları söyledi:

Büyük depremin ardından 15 cm. yüksekliğindeki dalgaların etkisi ile mini bir tsunami oluştu, sahil kesimindeki vatandaşlarımızı uyardık.

Eğer deprem 7.0 şiddetinde olsaydı, tsunaminin yarattığı dalgaların boyu 1 metreden daha büyük olacaktı.

Kalligeris, Girit’te benzer bir tsunaminin 1 Temmuz 2007 tarihinde gerçekleştiğini söyledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Son Dakika:
%d blogcu bunu beğendi: