Almanyada_Salgın_Yeniden_Kontrol_Altında

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Almanya’da şimdilik yeniden kontrol edilebilir durumda olduğunu söyledi.

Spahn, Robert-Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler ile Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, ülkede Kovid-19 ile mücadele tedbirlerinin sonuç verdiğini belirtti.

Vaka sayılarındaki artışın ciddi şekilde azaldığını kaydeden Spahn, “Salgın bugün yeniden kontrol edilebilir durumda. 12 Nisan’dan sonra her gün iyileşenlerin sayısı virüsün bulaştığı kişi sayısından daha yüksek seyretti.” dedi.

Spahn, Kovid-19 bulaşan 130 binden fazla kişiden yaklaşık 80 bininin iyileştiğini dile getirdi.

Alının tedbirler sonucunda sağlık sisteminin de zor duruma girmesinin engellendiğinin altını çizen Spahn, Başbakan Angela Merkel ve eyalet başbakanlarının önlemlerin dikkatli ve kademeli bir şekilde gevşetme kararı almalarından memnun olduğunu ifade etti.

Salgının bitmediğine işaret eden Spahn, “yeni bir normal durum” oluşturarak bundan sonra virüsle nasıl yaşanabileceğinin konuşulması gerektiğine dikkati çekti.

Almanya Sağlık Bakanı “HERKESE TEST YAPMAK MANTIKLI DEĞİL”

Spahn, Almanya’da şimdiye kadar 1,7 milyondan fazla  Kovid-19 testinin yapıldığını, bunun haftada yaklaşık 350 bin teste tekabül ettiğini vurguladı.

Herkese test yapılmasının gerekeli olmadığını savunan Spahn, “Bu mantıklı da değil. Testten yarım saat sonra test edilen kişiye virüs bulaşabilir. Test anlık görüntüdür.” dedi.

Spahn, bundan sonra sağlık personeline daha fazla test uygulayacaklarını belirtti.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.