Biutiful_ filmi_üzerine_birkaç_not

Merhaba Sinemaseverler,

Bu sayfada her hafta bir filmin incelemesini yapıp bende yarattığı duygu ve düşünceleri sizinle paylaşmaya çalışacağım.

Malum, karantina sürecinde hepimiz bir çok film izledik. Sinema ve filmlere olan ilgim dolayısıyla ben de çok film izledim. İzlediğim filmlerin hepsi birbirinden güzeldi fakat beni en çok etkileyen film; “Biutiful” filmi oldu.

Filmin yönetmeni, birçok filmden tanıdığımız Revenant, Birdman ve ilk filmi olan Amores Perros ile Alejandro González İñárritu.

Yönetmenimiz son yıllarda adından çok söz ettirdi. Revenant filmiyle de Oscar’ı aldı. Bu bence son yıllarda verilen en doğru Oscarlardan oldu.

Filmin konusu: Zorunlu yaptığı yasa dışı işlerle para kazanmaya çalışan sorunlu ama bir o kadar da sadık olan karakterimiz; baba olmayı, sevgiyi, ruhsallığı, suçu, pişmanlığı ve ölümlülüğü anlatan Uxbal’in hikayesi.

Spoilersiz; Biutiful yani İngilizce yazılışı, “Beautiful” olan filmin hikayesi ismiyle başlıyor. Filmin yönetmeni, kendi çocukları Beautiful kelimesini yazamadıkları için filme bu adı vermek istemiş güzel de olmuş. Gelelim filmimize… Film birçok yerde dramı oldukça iyi barındırıyor. Avrupa’daki göçmenlerin ve kaçak işçilerin yaşantılarını gözler önüne seriyor. Uxbal bu hikayede hem onların haklarını korumak hem de hastalığıyla mücadele etmek zorunda kalıyor. Hayatta yaşadığı her türlü çirkinliğe rağmen ayakta durmaya çalışan bir baba, üzerine gelen hayat karşısında neler yapabilecek? Kısacası hafta sonu vaktinizden iki saat ayırıp bu filmi izleyin derim…

Javier Bardem, zaten rolleriyle tamamen bütünleşip bunu filmlerinin her karesinde izleyiciye yansıtıyor.

Filmin Imbd Puanı 7,5

Filmin en çok sevdiğimiz Repligi “Bu hayat sana karşılıksız verilmiş bir hediye. Zamanı gelince, yine karşılıksız geri vermen gereken…”

Sizde filmle ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşırsanız çok mutlu oluruz. Yorum kısmına bekleriz.

Bu haftalık bu kadar haftaya, bir başka filmle görüşmek dileğiyle…

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.