İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bugün 74 Yeni Test Yapıldı 5 Pozitif Vaka Tespit Edildi

Sağlık Bakanı Ali Pilli, bugün 74 koronavirüs testi daha  yapıldığını ve 5 pozitif vaka tespit edildiğini açıkladı.

Pilli, toplam test sayısının 1177’ye vaka sayısının ise 69’a yükseldiğini; bu süreçte 1 hastanın hayatını kaybettiğini, 29 kişinin de tedavisinin tamamlanarak taburcu edildiğini söyledi.

BRT televizyonuna canlı telefon bağlantısıyla konuşan Bakan Pilli, 39 hastanın tedavisinin sürdüğünü, yoğun bakımdaki 3 hastanın durumunun stabil, servisteki hastaların durumunun da iyi olduğunu bildirdi.

Bugün teşhis konulan vakalardan birinin Karpaz, 2’sinin Lapta, 2’sinin de Gönyeli’de ikamet eden kişiler olduğunu açıklayan Ali Pilli, bu kişilerin hastalarla temastan dolayı virüsü bulaştıklarının belirlendiğini kaydetti.

Sağlık Bakanı Ali Pilli, KKTC‘deki 69 koronavirüs vakasının bölgelere göre dağılımını da şöyle açıkladı:

“Lefkoşa 9, Gönyeli 2, Gazimağusa 3, Beyarmudu 3, Lapta 6, Girne 2, İskele-Karpaz 14”

Pilli açıklamasında, bugün aldıkları karar uyarınca, 14 Mart’tan beri evde izolasyon sürecinde olan ve bu süreyi tamamlayanların7 gün daha aynı koşullarda kalmaları gerektiğini kaydetti. Pilli, bugün bakanlıkta 5 telefon hattı kurduklarını bu kişiler tek tek arandığını bildirdi.

Bakan Pilli, otellerde karantinadaki öğrencilere ise 14 günü tamamlamalarının ardından test yapılacağını ve sonuçların alınmasından bir gün sonra evlerine belirli koşullarla gideceklerini ve evlerinde 7 gün daha izolasyon kurallarına uyacaklarını kaydetti.

Pilli “Gerek evde gerek otellerde karantina süresini dolduranlar market ve eczane amaçlı çıkışları dahil 7 gün daha izole koşullarına uymaları gereklidir” dedi.

Bu arada Başbakanlık Kriz Merkezi de koronavirüsle ilgili ülkedeki son durumu görsel olarak paylaştı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Son Dakika:
%d blogcu bunu beğendi: