Çocuğa_Cinsel_İstismara_Affa_Sosyal_Medyadan_Tepki_Yağıyor

Sosyal medya kullanıcıları #ÇocukİstismarınınAffıOlmaz tagı ile Çocuğa Cinsel İstismara Affa tepki veriyor.

AKP ve MHP’nin ortak hazırladığı, çocuklara yönelik cinsel istismara affın önünün açan maddeleri içeren infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Karara sosyal medya üzerinden sanatçılar başta olmak üzere toplumun her kesiminden tepki yağdı.

Cinsel istismara uğrayan kız çocuklarının kendilerinden 15 yaş büyük istismarcı ile evlendirilmesini öngören bir kanun teklifi hazırlandı.

Teklifte, 14 yaşına giren bir çocuk ile cinsel istismar faili arasında 15 yaştan fazla fark olmaması, failin suçu işlediğinde başkasıyla evli olmaması ve mağdur çocuğun şikayet etmemesi durumlarında cezanın ertelenmesinin önü açılıyor.

Metnin ortaya çıkmasının ardından sosyal medyada çok sert tepkiler yükseldi. Başta kadın ve çocuk hakları örgütleri olmak üzere çok sayıda kurum ve kişi “Çocuk istismarının affı olmaz” sloganıyla tepkisini ortaya koydu.

Mor Çatı, “Türkiye’de kız çocuklarının 13 yaşından itibaren cinsel saldırıya ve zorla evlilik şiddetine maruz bırakılmasının ‘yasal zemini’ hazırlanıyor” dedi.

Çocuğa Cinsel İstismara Affa Sosyal Medyadan Tepki Yağıyor

Sosyal medyadan tepki veren sanatçılar/aydınlar :

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.