İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fatih Portakal Hakında 3 Yıla Kadar Hapis Sistemi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca sunucu Fatih Portakal hakkında sosyal medyada bankacılık sektörüne olan güveni sarsabilecek mahiyette paylaşımda bulunduğu gerekçesiyle 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istemiyle iddianame hazırlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK), sunucu Fatih Portakal hakkında sosyal medyadan bankacılık ve finans sistemine yönelik gerçeğe aykırı ve maksatlı ifadeler paylaştığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunması üzerine başlattığı soruşturmayı tamamladı.

Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, şüpheli Fatih Portakal’ın 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun “itibarın zedelenmesi” hükmünü içeren 158. maddesi uyarınca 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

İddianamede, BDDK’nin dilekçesinde, Portakal’ın 6 Nisan’da sosyal medya hesabından paylaştığı ve şikayete konu mesajında Tekalif-i Milliye’yi hatırlatılıp, “Zor günlerden geçiyoruz. Mevduat veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef…” ifadelerini kullanarak 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun “itibarı korunması” başlıklı 74. maddesini ihlal ettiği belirtildi.

“ALGI VE KANAAT OLUŞTURMAYA YÖNELİKTİR”

Portakal’ın şikayete konu sosyal medya paylaşımına İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliğinin 8 Nisan’da erişimin engellenmesi kararı verdiği anlatılan iddianamede, Portakal’ın savunmasına da yer verildi.

Portakal savunmasında “Bankacılık sistemine zarar verecek bir eylemde bulunmadığını, kendisine isnat edilen Bankacılık Kanunu’nun madde 74 hükmünün ihlalinin oluşması için herhangi bir bankayı hedef almasının gerektiğini, soruşturma konusu paylaşımında ise hiçbir bankanın hedef alınmadığı gibi herhangi bir bankaya ilişkin en ufak bir ifadenin dahi mevcut olmadığını, paylaşımın tamamen ironi niteliğinde olduğunu” anlattı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Son Dakika:
%d blogcu bunu beğendi: