İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Güney Kıbrıs’ta Lise Son Sınıflar Bugün Ders Başı Yaptı

Güney Kıbrıs’taki devlet okulları ile teknik okulların lise son sınıf öğrencileri, iki aylık aradan sonra bugün ders başı yaptı.

Fileleftheros gazetesi “Protokollerle Dönüş… Son Sınıf Öğrencileri Güvenlik ve Sağlık Öncelikleriyle Okula Dönüyor” başlık ve spotuyla manşete çektiği haberinde, 9 Haziran’da Güney Kıbrıs genelinde sınavların başlayacağını ve lise son sınıf öğrencilerinin bu sınavlara katılmak için ön hazırlık yapmak üzere bugün ders başı yaptığını yazdı.

Gazete, Rum Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan talimatlar uyarınca, her sınıf için 12 kişilik öğrenci grupları oluşturulduğunu ve öğrencilerin iki gruba ayrıldığını; birinci grubun da bu sabah saat 07.30 ile 11.30 arasında okula gideceğini kaydetti.

Haberde, sınıf içerisindeki sıraların belli bir uzaklıkta olacağı, okullardaki hijyen koşullarının en üst seviyeye çıkarıldığı, eşyaların ortak kullanımı ve yakın temasın kesinlikle yasak olduğu, kantinlerin kapalı olacağı ve teneffüs saatlerinde de öğrencilerin bir araya gelmekten kaçınması gerektiğinin vurgulandığı ifade edildi.

Gazete, her ne kadar Rum Eğitim Bakanlığı’nın genelge ve talimatlarına uyulması konusunda çağrı yapılsa da, Rum eğitim sendikalarının, öğrencilerin ve velilerin sağlıkla ilgili endişelerinin devam ettiğini yazdı.

Habere göre Rum Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası OELMEK, öğretmenlere gönderdiği uzun bir bildiriyle, öğrencilerin toplu şekilde okullara dönmesine karşı çıktığını ve okulların açılmasıyla ilgili endişelerini aktarırken, kendilerinin ve öğrencilerin sağlığını riske atabilecek hiçbir talimatı yerine getirmemeleri çağrısını yaptı.

Alithia gazetesi de “Okullarda İlk Adım” başlığıyla manşetten verdiği haberinde, bugün yaklaşık 8 bin lise son sınıf öğrencisinin okula gitmesinin beklendiğini ve geriye kalan 90 bin öğrencinin okula dönüş yolunun da açıldığını yazdı.

Gazete, her ne kadar koronavirüs salgını devam etse de, hayatın aşamalı olarak normale dönmeye başladığını kaydetti.

Haberde, OELMEK’in Rum Eğitim Bakanlığı’nın “gereksiz ve çok büyük bir risk aldığı” ile ilgili açıklaması da yer aldı.

ÜÇ GÜN İÇİNDE 130’DAN FAZLA VAKA ÇIKARSA TEDBİRLER GERİ DÖNECEK

Bu arada, Fileleftheros gazetesinde yer alan bir başka haberde ise, okullarda lise son sınıfların da ders başı yapmasıyla birlikte bu haftanın oldukça kritik geçeceği ve bilim kurulunun hazırladığı haritaya göre, vaka sayısında artışın, olması gerekenin üzerine çıkması halinde tedbirlerin geri döneceği belirtildi.

Gazete, bilim kurulunun raporuna göre, tedbirlerin aşamalı olarak hafifletilmesinin devam edebilmesi için Ro değerinin (bir kişinin virüsü bulaştırabileceği kişi sayısını gösteren değer) 1:1’in altında olması gerektiğini kaydederken, geçen haftaki göstergelerde üç metottan ikisinin 1:0,7 ile 1:0,8’i, üçüncüsünün de 1:1,2’yi gösterdiğini anımsattı.

Habere göre bilim kurulu ayrıca, her gün yapılacak testlerde, her bin testte maksimum 5 pozitif vakanın kabul edilebilir olacağına ve yoğun bakımdaki hasta sayısının da 14’ten az olması gerektiğine işaret ediyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Son Dakika:
%d blogcu bunu beğendi: