İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hayvanlarda Ağız Sağlığı

Merhaba Dostlar. Bugün “hayvanlarda ağız sağlığı konusuna değineceğim.

İnsalarda olduğu gibi hayvanlarda da sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için ağuz sağlığı çok önemlidir.

Bu konunun öneminin anlaşılması için küçük bir örnekle başlamak istiyorum. Sadece bir saniye dişinizin ağrıyıp duramanızığınız o anı hatırlayın. Sanırım bu yeterli olmuştur. 

Ağız denildiğinde anatomik olarak hareketsiz üst çene, hareket kabiliyeti sağlayan alt çene kemikleri, bunların tabanına oturmuş dişler, yine kemikleri örten deri, dudaklar, dil ve yutak anlaşılmaktadır. (Bunlara diş etleri, tükürük bezleri vs. dahil edilebilir.)

Ağız sağlığı bir bütün olarak ele alınmalıdır. Öncelikle sağlıklı bir ağızın olması için gerekli görünüm ve şartlar nelerdir onlardan bahsedelim.

İlk olarak deri bütünlüğü ve şeklidir: Dış görünüşte herhangi bir anormal görünüm veya oluşum: şişkinlik,sıcaklık, kızarıklık vs yoktur. 

Türün ve yaşına uygun olarak: karakteristik diş sayısı ve görünümü, sağlıklı dişler parlak,ve beyaz renkli ve sıralı bir görünüme sahiptir. Çürük, siyahlaşma vs. görünmez.

Diş etleri kırmızımtırak renkte ve dişlerin 3/1’lik kısmına kadar inmiş, üstünde herhangi bir anormal gelişme veya şişkinlik yoktur.

Dil hareketli, dudaklar kapandığında ağız boşluğu tabanına oturacak  yapıda bir organdır. Nemli, pembe-kırmızımtırak renktedir.

Doku bütünlüğünün tam olması üzerinde herhangi bir doku kaybı veya anormal gelişim olup olmadığı incelenmelidir.

Belkli de en önemlisi salyadır. Canlılarda tükürük yada salya berrak açık renkli, kokusuz ve akışkandır.

Ağız, sindirim sisteminin başlangıç noktası olması sebebiyle Veteriner Hekimlikte birçok hastalığın teşhis ve tedavisinde önemli kriterdir.

Ağız sağlığı bozulmasına bağlı olarak bazı hastalıklar ortaya çıkabileceği gibi hastalıklara bağlı olarakta ağız sağlığı bozulabilir.

En önemli göstergesi ise bakım güçlüğüdür.

Hayvanlarda iştah kaybı, asabiyet, ağızda hoş olmayan koku,inleme tarzında sesler, dilin ağız dışında olması, sürekli akan salya veya kirli doku kalıntıları bulunan salya ağız sağlığının kabına işaret eden faktörlerdir. 

Bu tarz durumlarda mutlaka bir  Veteriner Hekime başvurulmalıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Son Dakika:
%d blogcu bunu beğendi: