Hindistanda_Sel_Ve_Toprak_Kayması_42_Ölü

Hindistan‘ın Assam eyaletinde 4 gündür aralıksız devam eden şiddetli yağışların yol açtığı sel ve toprak kaymalarında 42 kişi hayatını kaybetti.

NDTV kanalının haberine göre, Assam’ın çeşitli bölgelerinde, 42 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan sel ve toprak kaymalarından 1 milyon 300 bin kişi etkilendi.

Şiddetli yağışlar ve toprak kaymaları nedeniyle eyalet genelinde yollar, köprüler, su yolları ve diğer altyapı hasar gördü.

Eyaletin 24 bölgesinde 2 binden fazla köy su altında kalırken, Kaziranga Milli Parkı’nın yüzde 70’inden fazlası suyla kaplandı.

“ŞİDDETLİ SEL” UYARISI YAPILDI

Vahşi yaşam dairesinden yapılan açıklamada, Kaziranga’da 49 hayvanın selden kurtarıldığı ancak 41 hayvanın telef olduğu bilgisi paylaşıldı.

Brahmaputra Nehri’ndeki suyun çeşitli bölgelerde tehlike seviyesini aşması üzerine Assam ve komşusu Arunaçal Pradeş eyaletinde “şiddetli sel” uyarısı yapıldı.

Assam’da selden en fazla etkilenen yerler Dhemaji ve Barpeta bölgeleri olurken, Arunaçal Pradeş’te Pasighat ve Namsai bölgesinin alçak kesimlerinin de su altında kaldığı ifade edildi.

Hindistan Meteoroloji Dairesinden (IMD) yapılan açıklamada, şiddetli yağışların 16 Temmuz’a kadar sürmesinin beklendiği belirtildi.

YAĞMUR MEVSİMİNDE 70 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Assam eyalet hükümeti, yağmur mevsiminin başlamasından bu yana yaşanan sel ve toprak kaymalarında toplam 70 kişinin öldüğünü bildirdi.

Eyalet hükümeti, 16 bölgede halihazırda 21 binden fazla kişinin yerleştirildiği 224 yardım kampı kurdu.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.