İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İlçeler Arası Geçiş Yasaklandı

Bakanlar Kurulu, ilçeler arası seyahatlere, elzem hizmetlerde çalışanlar ve görevli özel sektör çalışanları hariç, kısıtlama getirdi.

Bakanlar Kurulu bugün toplanarak, 14 günlük 22 Mart tarihli emirnamenin süresi yarın akşam dolacağından yeni bir emirname yayımladı.

Toplantı sonrasında yapılan açıklamaya göre, emirnameyle, koronavirüsün (Covid-19) yayılmasını önlemek için, öngörülen istisnai durumlar haricinde 6 Nisan 2020 sabah saat 00.00 itibariyle 10 Nisan 2020 tarihine kadar 5 gün süreyle, ilçelerarası geçiş olmayacak şekilde kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Bakanlar Kurulu tarafından koronavirüs (Covid-19) hakkında alınan tedbir kararları çerçevesinde, temel ihtiyaçların giderilebilmesi amacıyla çalışmasına izin verilen özel sektör çalışanları ve kamuda elzem hizmetleri yerine getirecek çalışanlar (polis, itfaiye, belediye, sivil savunma, kaymakamlıklar v.b) kısmi sokağa çıkma yasağından muaf olacak. Bu kişiler haricindeki bireyler için kısmi sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Muafiyet kapsamı dışında kalan herked sadece faaliyetlerine izin verilen kamu ve özel kurumlarından mal ve hizmet almak amacıyla sokağa çıkabilecek. Zorunlu ihtiyaçarını kendi bulundukları ilçelerde sınırlı olmak kaydıyla ikametgahına en yakın yerlerden karşıladıktan sonra ikamet ettiği yere geri dönecek. Bu amaçlar dışında sokağa çıkamayacak. 

Emirnamede ayrıca Lapta, Karşıyaka ve Alsancak bölgelerinde de Kısmi Sokağa Çıkma Yasağı geçerli olmakla beraber bu bölgelere giriş çıkışlar polis kontrolünde olacak.

Kısmi sokağa çıkma yasağına uymayanlara hakkında yürürlükteki mevzuat çerçevesinde cezai kovuşturma yapılacağı belirtildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Son Dakika:
%d blogcu bunu beğendi: