Oruç_Tutmak_Ertelenecek_Mi

Koronavirüs salgını Ramazan Bayramını etkileyecek. Peki Oruç Tutmak Ertelenecek Mi? Uzmanların konuyla ilgili farklı düşünceleri var.

Kabe ilk defa bu kadar uzun süredir kapalı tutulurken, Katolik Hristiyanların merkezi Vatikan bile ziyaretçi kabul etmiyor.24 Nisan’da ramazan ayı başlıyor ve bu ayda da camiler kapalı olacak gibi.

Oruç Tutmak Ertelenecek Mi?

Bu yıl Kovid-19 nedeniyle geçtiğimiz yıllardan farklı bir Razaman aynı geçireceğiz. Toplu iftarlar olmayacak ve görünüşe göre camiiler kapalı kalacak.Bazı uzmanlar mevcut durumun oruç tutmaya engel olmayacağını aktarıyor.

Ancak bazı çevreler oruç tutmanın bağışıklık sistemini zayıflatacağını iddia ederek bu yıl ramazanda oruç tutulmasının ertelenmesini öneriyor.

Bu kişilerden biri olan ilahiyatçı yazar Mustafa Cemil Kılıç, “Ramazan orucu ertelenmeli” başlığıyla kaleme aldığı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda şöyle dedi.

“Oruç vücut direncini düşürür. Hastalığa yakalanma riskini artırır. Bağışıklık sistemi zarar görmemeli. Salgın geçinceye değin Ramazan ORUCU ertelenmeli. Kur’an’da; “Hasta iseniz başka günlerde tutun,” deniliyor. Hastalık riski de aynı kapsamdadır.

Orucun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini iddia etmek, Allah’ın evine virüs bulaşmaz demekten farksızdır. Evdeyim bir şey olmaz demeyin, virüsün nereden bulaşacağı belli olmaz. Kur’an orucu kaza etme imkanı veriyorken Allah’a din öğretme saygısızlığı sergilememek gerek.”

Diyanet Sen Başkanı Tepki Gösterdi

Ramazan’da oruç tutulmasın, bağışıklık sistemi çöker gibi görüşleri sağlıklı bulmuyorum. Her dönem bazı insanların Müslümanların önemsedikleri konulara gölge düşürmek için yaptıkları şeyler. Her Ramazan’dan önce benzer görüşler ortaya atarak Müslümanların kafasını karıştırmaya çalışıyorlar. Bunlar inançlı insanları tedirgin etmek için, belli kişilerce ortaya atılan sosyolojik saldırılardır. Müslümanların bu kişilere itibar etmemesi lazım. Oruç tutmanın insana zindelik kattığı, sağlığa iyi geldiği uzmanlarca da ispatlanmış bir gerçek. Ama doktorların oruç tutmasında sorun gördüğü sağlık sorunu yaşayan insanlar tutmayabilir. Ancak bu sadece bu seneye özgü bir durum değil her zaman söylenen bir durum.

Farklı ilahiyatçılar ve profesörler henüz konu hakkında ortak bir noktada buluşamadı. Fakat birçok uzman görüş asıl kararın doktorlar tarafından verilmesi yönünde fikir birliğine vardı.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.