İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sivrisineklerle Mücadele Nasıl Yapılır?

Sivrisineklerle Mücadele Nasıl Yapılır? Mücadele için kurumlar ve bireysel olarak alınacak önlemler nelerdir? Veteriner Hekim Gökhan Özkaya Kıbrıs News için yazdı.

Merhaba

Bu hafta adanın ciddi bir problemine değinmek istiyorum. Malumunuz üzere havaların ısınmasıyla birlikte sivrisinekler aktif hale gelmiş ve ada sakinlerini rahatsız etmeye başlamıştır.

Dünyada her yıl binlerce insan sivrisineklerin ısırması sonucu bulaşan çeşitli hastalıklara bağlı olarak can kaybı yaşadığı maalesef acı bir gerçektir.

Bu nedenle sivrisineklerle mücadele konusu maddi ve manevi anlamda büyük önem araz etmektedir.

Bu konuda yetkili birimlerce alınması gereken önlemlerin yanında kişisel anlamda alacağımız önlemlerle sağlığımızı koruyabiliriz.

Öncelikle sivrisinekleri tanıyalım.

Sivrisineklerin yaşam döngüsüne bakıldığında yumurta-larva-pupa ve ergin olmak üzere 4 dönem geçirdikleri bilinmektedir.

Biyolojik olarak bilinen bu 4 dönem mücadele konusunda temel basamağı oluşturmaktadır.Bunun yanı sıra mücadele ortamı da diğer bir önemli konudur.

Her canlının gelişimini tamamlaması için uygun ortam şarttır.

Uygun sıcaklık (25 derecenin üzeri) , nem, besin kaynağı vb.. olduğu takdirde bu canlılar faaliyet göstermeye başlamaktadır. 

Bu bilgiler neticesinde ilk olarak yetkili birimlerce alınması gereken önlemlere değinelim.

İlk olarak olmazsa olmaz kural çevre koşullarıdır. Çevre düzenlemesi mücadelenin ilk adımı olup özellikle bu canlıların gelişim yeri olan bataklıklar, su birikintileri, kullanılmayan havuzlar, gübre havuzları vb.. kurutulmalıdır.

Özellikle bataklıkların en basit çözümü ağaçlandırma çalışmaları olacaktır. Bu nedenle okaliptus ağacı en doğru tercihtir.

Bunun yanında sivrisinekler için önemli bir besin kaynağı teşkil eden hayvan gübreleri kontrol altına alınması gelişi güzel saçılmasının önüne geçilmelidir.

Mücadelenin 2. basamağını kimyasallar oluşturmaktadır. Kimyasal maddelerle yapılacak mücadelede en önemli kısım zamanlamadır. 

Maalesef mücadele en zor olan ergin dönem seçilmektedir. Hareket kabiliyeti kazanan bu canlılarda bu dönemde yapılacak mücadele hem yetersiz hemde maliyetli olacaktır.

Bunun yerine hareket kabiliyeti bulunmayan yumurta-larva-pupa döneminde yapılan mücadele daha etkin olacaktır. 

Bu amaçla kış aylarının sonu bahar ayalarında (Şubat / Mart / Nisan) yapılan uygulamalar daha doğru olacaktır.

Ergin dönemde yapılacak ilaç mücadelesinde ise zamanlama olarak havanın en durgun olduğu akşam saatleri ve sabahın ilk saatleri doğru tercih olacaktır.

Tüm bu önlemlerin yanında kişisel önlemler sağlığımız için şarttır. 

Her zaman olduğu gibi ilk olarak evimizden başlamalıyız. Bu sebeple pencerelerimize sineklikler takmalıyız. Kişisel önlemleri aldıktan sonra düzenli aralıklarla evimizi ilaçlamalıyız.

Özellikle geceleri aktif olan bu canlılardan korunmanın bir yoluda cibinlik adı verilen tül bir perde içerisinde uyumaktır. Güneydoğu’da yaygın olan bu kültür korunmada önemli bir araçtır. 

İlk akla gelen sinek kovalarlara mümkünse en son başvurmak yararlı olacaktır.

Bazı sinekkovar ürünlerinin cilt sağlığına zarar verdiği alerjik reaksiyonlara sebep olduğu görülmüştür. Bu nedenle mutlaka bir doktor tavsiyesiyle eczanelerden alınmalıdır.

Sağlıcakla kalın haftaya görüşmek üzere…

Veteriner Hekim Gökhan Özkaya

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Son Dakika:
%d blogcu bunu beğendi: