İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tatar: “Türkiye, Sadece Bölgenin Değil Dünyanın Lider Ülkelerinden Birisidir”

Lefkoşa’da eski ismi “Aya Sofya Camii” olan Selimiye Camii‘nde, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi‘nin bugün cuma namazıyla birlikte 86 yıl sonra ibadete açılması dolayısıyla dualar edildi.

Din İşleri Başkanlığı, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği Din İşleri Müşavirliği ve Kıbrıs Vakıflar İdaresi (EVKAF) ortaklığıyla, Lefkoşa’daki Selimiye Camii’nde düzenlenen programda, cuma namazı öncesinde, Ayasofya-i Kebir Camii’nin açılması dolayısıyla mevlit ve Kuran okunurken, dualar edildi. 

Programa, Başbakan Ersin Tatar, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, EVKAF Genel Müdürü İbrahim Benter, kurum ve kuruluşların temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Başbakan Ersin Tatar, namaz çıkışı gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Tatar, Ayasofya-i Kebir Camii’nin açıldığı bu anlamlı günü KKTC’den izlediklerini kaydetti.

Türkiye’nin Ayasofya-i Kebir Camii ile ilgili kararının olumlu olduğuna işaret eden Tatar, “1453’te Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden sonra Ayasofya Türklerin yönetiminde olmuştur. Dolayısıyla tekrar cami olarak açılması en doğalıydı. Hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.
Tatar, KKTC’deki camilerde de ibadetin devam ettiğinin altını çizerek, Kıbrıs Türk halkının yıllardır Müslüman aleminin bir parçası olarak ibadetlerini yaptığını söyledi. 

İslam dini ve gerekliliklerinin, eğitim sisteminde ve diğer kurallara bağlı olarak KKTC’de de takip edildiğini söyleyen Tatar, herkesin Kurban Bayramı’nı şimdiden kutladığını dile getirdi.
Tatar, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de devam eden hidrokarbon faaliyetleri çerçevesinde yayımladığı NAVTEX (Denizcilere Duyuru) ve Yunanistan ile Kıbrıs Rum kesiminden gelen tepkiyle ilgili soruya ilişkin, “Türkiye, NAVTEX’i, uluslararası hukuk ve egemenlik haklarına göre yayınlamıştır. Dolayısıyla buna herkesin saygı göstermesi gerekir.” dedi.

Türkiye, Sadece Bölgenin Değil Dünyanın Lider Ülkelerinden Birisidir

Türkiye ile KKTC’nin her zaman birlikte hareket ettiğini kaydeden Tatar, şöyle devam etti:
“Biz, Türkiye’nin desteğiyle buralarda güvenli bir şekilde yaşamaktayız. Biz bu bölgedeki petrol ve doğalgaz araştırmaları meselelerinde Türkiye ile beraber hareket etmekteyiz. Türkiye, sadece bölgenin değil dünyanın lider ülkelerinden birisidir. Rum-Yunan ikilisinin zaman zaman yaptıkları şımarıklıklara biz alışmış vaziyetteyiz. Türkiye’nin KKTC ve son dönemde Libya ile yaptığı anlaşmadan dolayı Doğu Akdeniz’deki ezber bozulmuştur. Rum-Yunan ikilisinin kendilerine göre düzenlediği haritaların artık bir geçerliliği yoktur. Bizim haritalarımız daha fazla geçerlidir.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Son Dakika:
%d blogcu bunu beğendi: