İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yaşam Kendiliğinden Bizlere Yaşama Fırsatları Sunar

Yaşam kendiliğinden bizlere yaşama fırsatları sunar.

Korku ve alışkanlık bizi geride tutar ve öngörülebilir kılar.Bence, her ikisi de repertuarımızın bir parçası ancak egemen olmamalı. Kendiliğindenlik, kısmen getirdiği öngörülemezlik nedeniyle yaratıcılık ve mutluluğa kapı açar.

Kendiliğindenlik Nedir?

Kendini yitirerek kendini bulmadır. varolduğunu unutarak kendini gercekleştirmedir. Bununla birlikte kendiligindenlige giden yolu bulmak zordu.

Kendiliğindenlik, aşırı enerjiyi ve zayıf yargıyı yansıtan dürtüsellik değildir. Rastgele olmakla aynı şey değildir. Rastgele davranış, çevremizdeki bir davete veya içimizdeki hazırlığa çekici gelen bir yanıt değildir. Kendiliğindenlik, kendini iyi hissedip hissetmeyeceğinden endişe etmeden, deneyimsel bir kazanım doğrultusunda hareket etme fırsatına evet dediğimiz anlamına gelir.

Sosyalleşme ve kültürleşme, grubun veya toplumun çıkarlarını teşvik eder. Onların ilgisi, “iyi” ve öngörülebilir şekilde davranmamızdır. Sosyal açıdan, kendiliğindenlik bir sıkıntıdır. Aksine, organizmanın (siz ve ben) kendi potansiyelini tanımakla içsel bir ilgisi vardır. Bu hedefe ancak keşif ve deneylerle ulaşılabilir. Organizma, tecrübe için olduğu gibi beslemeli, olabildiğince zevk almalı ve ondan öğrenmelidir.

Kendiliğinden (ancak dürtüsel veya rastgele hareket eden) bir kişi, başkalarının çıkarlarına ve kendi refahının potansiyel uzun vadeli tehlikelerine dikkat eder. Kendiliğindenlik mantıksız değildir.

Kendiliğindenlik küçük adımlarla geri kazanılabilir ve beslenebilir. Eve giderken sadece farklı bir rota izlemeyin, aynı zamanda durmaya, çiçekleri koklamaya veya bir yabancıyla konuşmaya çalışın. En derin bilgi, bundan ne iyi gelebileceğini bilmediğinizin farkına varmadır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Son Dakika:
%d blogcu bunu beğendi: